wave Created with Sketch.
Her kan du et overblik over den samlede danske deltagelse ved VM igennem tiden samt de medaljer, der er blevet vundet (medaljer er markeret med fed skrift)

(LW1x)
2016 Rotterdam (HOL), Aja Runge Holmegaard (8.plads)
2014 Amsterdam (HOL), Christina Pultz (7.plads)
2009 Poznan (POL), Juliane Elander Rasmussen (3.plads)
2007 München (GER), Maria Pertl (9.plads)
2005 Gifu (JPN), Sigrid Svarta (16.plads)
2003 Milano (ITA), Kirsten Jepsen Kirk (7.plads)
2001 Luzern (SUI), Mette Andersen (11.plads)
1998 Köln (GER), Malene Leisted Busk (11.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Malene Leisted Busk (8.plads)
1995 Tampere (FIN), Anna Helleberg (8.plads)
1994 Indianapolis (USA), Lene Andersson (9.plads)
1993 Racice (CZE), Mette Bloch Jensen (3.plads)
1991 Wien (AUT), Mette Bloch Jensen (3.plads)
1990 Tasmanien (AUS), Mette Bloch Jensen (1.plads)

1989 Bled (SLO), Mette Bloch Jensen (8.plads)
1987 København (DEN), Regitze Siggaard (11.plads)
1985 Hazewinkel (BEL), Birgitte Hanel (8.plads)

(LW2-)
1995 Tampere (FIN), Sharon Thilgren, Kristine Jørgensen (3.plads)

(LW2x)
2015 Aiguebelette (FRA), Juliane Elander Rasmussen, Anne Lolk (5.plads)
2014 Amsterdam (HOL), Aja Runge Holmegaard, Helene Olsen (15.plads)
2013 Chingju (KOR), Christina Pultz, Helene Olsen (11.plads)
2011 Bled (SLO), Juliane Elander Rasmussen, Anne Lolk (8.plads)
2009 Poznan (POL), Helle Tibian, Mia Espersen (10.plads)
2007 München (GER), Juliane Elander Rasmussen, Katrin Olsen (3. Plads)
2003 Milano (ITA), Juliane Elander Rasmussen, Johanna Thomsen (11.plads)
2002 Sevilla (ESP), Juliane Elander Rasmussen, Johanna Thomsen (6.plads)
2001 Luzern (SUI), Juliane Elander Rasmussen, Kirsten Jepsen Kirk (12.plads)
1999 St. Catherines (CAN), Malene Leisted Busk, Anna Helleberg (13.plads)
1998 Köln (GER), Lene Andersson, Anna Helleberg (5.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Lene Andersson, Anna Helleberg (2.plads)
1995 Tampere (FIN), Berit Christoffersen, Lene Andersson (2.plads)

1994 Indianapolis (USA), Mette Bloch Jensen, Anna Helleberg (6.plads)
1993 Racice (CZE), Lene Andersson, Gert Andersen (5.plads)
1991 Wien (AUT), Elisabeth Fraas, Ulla Jensen (3.plads)
1990 Tasmanien (AUS), Regitze Siggaard, Ulla Jensen (1.plads)

1989 Bled (SLO), Regitze Siggaard, Ulla Andersen (4.plads)
1987 København (DEN), Mette Bloch Jensen, Mette Bloch Hansen (6.plads)
1986 Nottingham (GBR), Tine Aabye, Birgitte Hanel (4.plads)
1985 Hazeinkel (BEL), Mette Bloch Jensen, Tine Aabye (7.plads)

(LW4-)
1995 Tampere (FIN), Camilla Rohde, Dorthe Svendsen, Susanne Antonsen, Karin Jørgensen (4.plads)
1993 Racice (CZE), Kristine Jørgensen, Susanne Antonsen, Sharon Thilgren, Elisabeth Fraas (6.plads)
1985 Hazewinkel (BEL), Lena Baden, Kirsten Jensen-Plum, Hanne Jensen, Elisabeth Fraas (7.plads)

(LW4x)
2015 Aiguebelette (FRA), Helene Olsen, Marie Gottlieb, Aja Runge Holmegaard, Mathilde Persson (9.plads)
2012 Plovdiv (BUL), Sarah Christensen, Christina Pultz, Sarah Jürgensen, Helene Olsen (2. Plads)
2011 Bled (SLO), Christina Pultz, Sarah Jürgensen, Sarah Christensen, Mia Espersen (7.plads)
2008 Linz (AUT), Mia Espersen, Helene Olsen, Naja Holten Møller, Helle Luthmann Tibian (6. Plads)
2006 Eton (GBR), Kirsten Jepsen Kirk, Sine Christiansen, Katrin Olsen, Juliane Elander Rasmussen (2.plads)
2005 Gifu (JPN), Kirsten Jepsen Kirk, Marie Pertl, Katrin Olsen, Juliane Elander Rasmussen (2.plads)

2003 Milano (ITA), Lise Poulsen, Sigrid Svarta, Marie Pertl, Katrin Olsen (6.plads)
2002 Sevilla (ESP), Lise Poulsen, Marie Pertl, Karen Kirsten Jepsen Kirk (7.plads)
2001 Luzern (SUI), Luise Jensen, Lise Poulsen, Susanne Antonsen, Karen Jensen (8.plads)

(W1x)
2015 Aiguebelette (FRA), Fie Udby Erichsen (14.plads)
2014 Amsterdam (HOL), Fie Udby Erichsen (11.plads)
2011 Bled (SLO), Fie Udby Erichsen (14.plads)
2003 Milano (ITA), Astrid Jespersen (17.plads)
1998 Köln (GER), Trine Hansen (5.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Trine Hansen (2.plads)
1995 Tampere (FIN), Trine Hansen (5.plads)
1994 Indianapolis (USA), Trine Hansen (1.plads)
1993 Racice (CZE), Trine Hansen (3.plads)
1987 København (DEN), Inger Olsen-Pors (5.plads)
1986 Nottingham (GBR), Inger Olsen-Pors (12.plads)
1985 Hazewinkel (BEL), Inger Olsen-Pors (7.plads)
1983 Duisburg (GER), Lise Justesen (4.plads)
1979 Bled (SLO), Lise Justesen (11.plads)
1977 Nottingham (GBR), Karen Margrethe-Nielsen (10.plads)

(W2-)
2015 Aiguebelette (FRA), Anne Dsane Andersen, Lærke Berg Rasmussen (4.plads)
2007 München (GER), Lea Jakobsen, Fie Udby Erichsen (10.plads)
2006 Eton (GBR), Majbritt Nielsen, Fie Udby Erichsen (6.plads)
2005 Gifu (JPN), Majbritt Nielsen, Fie Udby Erichsen (9.plads)
1999 St. Catherines (CAN), Christina Rindom, Maria Vraa (10.plads)
1998 Köln (GER), Christina Rindom, Maria Vraa (6.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Christina Rindom, Maria Vraa (5.plads)

(W2x)
2015 Aiguebelette (FRA), Mette Dyrlund, Lisbet Falch Jakobsen (13.plads)
2014 Amsterdam (HOL), Anne Dsane Andersen, Lisbet Falch Jakobsen (12.plads)
2013 Chingju (KOR), Mette Dyrlund, Lisbet Falch Jakobsen (6.plads)
2011 Bled (SLO), Lea Jakobsen, Lisbet Falch Jakobsen (14.plads)
2010 Karapiro (NZL), Lea Jakobsen, Lisbet Falch Jakobsen (9.plads)
2009 Poznan (POL), Lea Jakobsen, Fie Udby Erichsen (10.plads)
2001 Luzern (SUI), Sarah Lauritzen, Christina Rindom (10.plads)
1999 St. Catherines (CAN), Stine Petersen Algreen, Mette Mathiasen (12.plads)
1998 Köln (GER), 1998 Köln (GER), Bianca Carstensen (14.plads)
1995 Tampere (FIN), Melanie Bech, Camilla Alexandersen (15.plads)
1989 Bled (SLO), Marlene Nielsen, Ulla Hvid-Fogh (9.plads)
1985 Hazewinkel (BEL), Hanne Eriksen Mansfeldt, Lise Justesen (12.plads)
1981 München (GER), Irene Christensen, Lotte Kofoed (9.plads)
1975 Nottingham (GBR), Hanne Petersen, Judith Andersen (8.plads)

(W4x+)
1983, Duisburg (GER), Hanne Eriksen Mansfeldt, Birgitte Hanel, Christine Thorsen, Bodil Rasmussen, Jette Sørensen (7.plads)
1981 München (GER), Christine Thorsen, Lise Justesen, Birgitte Hanel, Bodil Rasmussen, Jette Sørensen (6.plads)
1979 Bled (SLO), Lis Skovgaard-Petersen, Birgitte Hanel, Karen Margrethe-Nielsen, Bodil Rasmussen, Jette Sørensen (10.plads)
1977 Amsterdam (HOL), Hanne Jensen, Irene Christensen, Lotte Kofoed, Birgitte Hanel, Charlotte Christensen (11.plads)
1975 Nottingham (GBR), Kirsten Thomsen, Margit Schoental, Agnes Hove, Jette Møller, Kirsten Jensen-Plum (11.plads)

(W4-)
2008, Linz (AUT), Cecilie Askov Christensen, Fie Udby, Lisbet Jakobsen, Lea Jakobsen (3. Plads)

(W4x)
2003, Milano (ITA), Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom, Majbritt Nielsen (7.plads)
2002 Sevilla (ESP), Astrid Jespersen, Sarah Lauritzen, Dorthe Pedersen, Majbritt Nielsen (2.plads)
2001 Luzern (SUI), Astrid Jespersen, Johanna Thomsen, Majbritt Nielsen, Maria Vraa (7.plads)
1999 St. Catherines (CAN), Bianca Carstensen, Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Katrin Gleie (6.plads)
1998 Köln (GER), Sarah Lauritzen, Dorthe Pedersen, Ulla Hansen Werner, Stinne Petersen Algreen (6.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Ulla Hansen Werner, Sarah Lauritzen, Dorthe Pedersen, Stinne Petersen Algreen (2.plads)
1995 Tampere (FIN), Sarah Lauritzen, Ulla Hansen Werner, Inger Olsen-Pors, Lene Pedersen (4.plads)
1991 Wien (AUT), Inger Olsen-Pors, Lene Pedersen, Karen Andersen, Ulla Hvid-Fogh (9.plads)

(W8+)
1995 Tampere (FIN), Anne-Catherine Secher, Martin Sørensen, Mette Overgaard, Christina Rindom, Bettina Frederiksen, Vibeke Østergaard, Stinne Petersen-Algreen, Mette Mathiasen, Louise Frederiksen (12.plads)

(LM1x)
2014, Aiguebelette (FRA), Steffen Bonde (8.plads)
2013 Chingju (KOR), Henrik Stephansen (1.plads)
2012 Plovdiv (BUL), Henrik Stephansen (1. Plads)
2011 Bled (SLO), Henrik Stephansen (1.plads)

2010 Karapino (NZL), Henrik Stephansen (4.plads)
2009 Poznan (POL), Mads Rasmussen (3.plads)
2005 Gifu (JPN), Jacob Møller (13.plads)
2003 Milano (ITA), Martin Nielsen (10.plads)
1999 St.Catherines (CAN), Karsten Nielsen (1.plads)
1998 Köln (GER), Karsten Nielsen (3.plads)
1997 Aiguebelette, Karsten Nielsen (1.plads)
1995 Tampere (FIN), Anders Brehms (3.plads)
1994 Indianapolis (USA), Karsten Nielsen (3.plads)
1992 Montreal (CAN), Jens Ernst Mohr (1. Plads)
1993 Racice (CZE), Jens Ernst Mohr (4.plads)
1991 Wien (AUT), Jens Ernst Mohr (6.plads)
1990 Tasmanien (AUS), Jens Ernst Mohr (7.plads)
1987 København (DEN), Bjarne Eltang (4.plads)
1986 Nottingham (GBR), Bjarne Eltang (2.plads)
1983 Duisburg (GER), Bjarne Eltang (1.plads)

1982 Luzern (SUI), Morten Espersen (5.plads)
1978 København (DEN), Morten Espersen (2. Plads)
1977 Amsterdam (NED), Morten Espersen (2. Plads)
1976 Villach (AUT), Morten Espersen (2. Plads)

(LM2-)
2016 Rotterdam (NED), Emil Espensen, Jens Vilhelmsen (2.plads)
2012 Plovdiv (BUL), Christian Place Pedersen, Jens Vilhelmsen (4. Plads)
2011 Bled (SLO), Christian Michaelsen, Christian Mølvig (13.plads)
2010 Karapiro (NZL), Lasse Dittmann, Martin Kristensen (11.plads)
2009 Poznan (POL), Lasse Dittmann, Jacob Barsøe (6.plads)
2008 Linz (AUT), Kasper Winther Jørgensen, Anders Christensen (8. Plads)
2007 München (GER), Kasper Winther Jørgensen, Asbjørn Jønsen (12.plads)
2006 Eton (GBR), Lasse Ditmann, Daniel Graff (10.plads)
2005 Gifu (JPN), Thomas Ebert, Bo Helleberg (1.plads)
2004 Banyoles (ESP), Bo Helleberg, Mads Kruse Andersen (1. Plads)
2003 Milano (ITA), Bo Helleberg, Mads Kruse Andersen (1.plads)

2002 Sevilla (ESP), Anders Christensen, Jens Martensen (14.plads)
2001 Luzern (SUI), Jens Kastberg, Carsten Brinch (12.plads)
1999 St.Catherines (CAN), Jesper Krogh, Morten Hansen Skov (5.plads)
1998 Köln (GER), Jeppe Jensen Kollat, Jacob Nielsen (7.plads)
1997 Aiguebelette, Jeppe Jensen Kollat, Jacob Nielsen (3.plads)
1995 Tampere (FIN), Bo Helleberg, Thomas Ebert (3.plads)

1994 Indianapolis (USA), Otto Frederichsen, Michael Pedersen (5.plads)
1993 Racice (CZE), Otto Frederichsen, Michael Pedersen (6.plads)

(LM2x)
2015 Aiguebelette (FRA), Henrik Stephansen, Jens Noll Nielsen (15.plads)
2014 Amsterdam (HOL), Henrik Stephansen, Jens Noll Nielsen (11.plads)
2013 Chungju (KOR), Andrej Lawaetz Bendtsen, Steffen Bonde (11.plads)
2011 Bled (SLO), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (5.plads)
2009 Poznan (POL), Steffen Bonde, Henrik Stephansen (8.plads)
2007 München (GER), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (1.plads)
2006 Eton (GBR), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (1.plads)
2005 Gifu (JPN), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (2.plads)

2003 Milano (ITA), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (8.plads)
2002 Sevilla (ESP), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (3.plads)
2001 Luzern (SUI), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (6.plads)
1999 St.Catherines (CAN), Torben Bech Jensen, Søren Madsen (15.plads)
1998 Köln (GER), Torben Bech Jensen, Søren Madsen (11.plads)
1997 Aiguebelette, Torben Bech Jensen, Anders Brehms (8.plads)
1995 Tampere (FIN), Karsten Nielsen, Kent Skovsager (9.plads)
1994 Indianapolis (USA), Svend Pedersen, Thomas Ebert (9.plads)
1993 Racice (CZE), Hardy Olsen, Kent Skovsager (12.plads)
1990 Tasmanien (AUS), Jesper Poulsen, Hardy Olesen (12.plads)
1989 Bled (SLO), Jan Palmo, Michael Frei (12.plads)
1987 København (DEN), Morten Espersen, Leif Kruse (9.plads)
1986 Nottingham (GBR), Jørgen Frederiksen, Henrik Andersen (8.plads)
1985 Hazewinkel (BEL), Bjarne Eltang, Leif Kruse (4.plads)
1983 Duisburg (GER), Morten Espersen, Leif Kruse (5.plads)
1982 Luzern (SUI), Richard Biller, Karsten Kobbernagel (9.plads)
1981 München (GER), Bjarne Eltang, Leif Kruse (3.plads)

(LM4-)
2015, Aiguebelette (FRA), Kasper Winther Jørgensen, Jacob Barsøe, Jacob Søgaard, Jens Vilhelmsen, (2.plads)
2014, Amsterdam (HOL), Kasper Winther Jørgensen, Jacob Barsøe, Jacob Søgaard, Morten Jørgensen, (1.plads)
2013, Chungju (KOR), Kasper Winther Jørgensen, Jacob Barsøe, Jacob Søgaard, Morten Jørgensen, (1.plads)

2011 Bled (SLO), Kasper Winther Jørgensen, Jacob Barsøe, Eskild Ebbesen, Morten Jørgensen, (5.plads)
2010 Karapiro (JPN), Kasper Winther Jørgensen, Christian Pedersen, Jens Vilhelmsen, Martin Kristensen, (9.plads)
2009, Poznan (POL), Morten Jørgensen, Kasper Winther Jørgensen, Jens Vilhelmsen, Christian Pedersen, (2.plads)
2007 München (GER), Bo Helleberg, Eskild Ebbesen, Morten Jørgensen, Mads Kruse Andersen (6.plads)
2003, Milano (ITA), Thor Kristensen, Thomas Ebert, Eskild Ebbesen, Stephan Mølvig, (1.plads)
2002, Sevilla (ESP), Thor Kristensen, Thomas Ebert, Eskild Ebbesen, Stephan Mølvig, (1.plads)
2001 Luzern (SUI), Thor Kristensen, Thomas Ebert, Eskild Ebbesen, Søren Madsen, (2.plads)
1999, St. Catherines (CAN), Eskild Ebbesen, Thomas Ebert, Victor Feddersen, Thomas Poulsen, (1.plads)
1998, Köln (GER), Eskild Ebbesen, Thomas Ebert, Victor Feddersen, Thomas Poulsen, (1.plads)
1997, Aiguebelette (FRA), Eskild Ebbesen, Thomas Ebert, Victor Feddersen, Thomas Poulsen, (1.plads)
1995, Tampere (FIN), Eskild Ebbesen, Thomas Ebert, Victor Feddersen, Niels Henriksen, (2.plads)
1994, Indianappolis (USA), Eskild Ebbesen, Thomas Ebert, Victor Feddersen, Niels Henriksen, (1.plads)

1993 Racice (CZE), Victor Feddersen, Morten Bagger, Michael Jensen, Michael Hjelmer (11.plads)
1991 Wien (AUT), Lars Rasmussen, Flemming Meyer, Vagn Nielsen, Svend Blitskov (8.plads)
1989 Bled (SLO), Peter Lund, Søren Vang Nielsen, Henning Bay Nielsen, Hardy Olesen (11.plads)
1987 København (DEN), Søren Hansson, Flemming Jensen, Jan Christensen, Michael Espersen (4.plads)
1986 Nottingham (GBR), Johnny Bo Andersen, Jesper Vedel, Christian Pallesen, Karsten Kobbernagel (8.plads)
1985 Hazewinkel (BEL), Tom Rasmussen, Bent Fransson, Christian Pallesen, Kim Hagsted (4.plads)
1983 Duisburg (GER), Karsten Kobbernagel, Vagn Nielsen, Michael Djervig, Richard Biller, (3.plads)
1982 Luzern (SUI), Kim Hagsted, Lars Porneki, Flemming Jensen, Michael Espersen, (3.plads)

1981 München (GER), Mogens Rasmussen Juhl, Søren Christensen, Jan Christensen, Kim Hagsted (4.plads)

(LM4x)
2016 Rotterdam (HOL), Andrej Lawaetz Bendtsen, Steffen Bonde, Mathias Larsen, Jens Noll Nielsen (5.plads)
2015, Aiguebelette (FRA), Andrej Lawaetz Bendtsen, Emil Espensen, Mathias Larsen, Oscar Petersen (3.plads)

2014 Amsterdam (HOL), Christian Noll Nielsen, Andrej Lawaetz Bendtsen, Mads Rasmussen, Emil Espensen (5.plads)
2013 Chingju (KOR), Emil Espensen, Jens Noll Nielsen, Jannik Nilton, Christian Noll Nielsen (4.plads)
2012 Plovdiv (BUL), Steffen Bonde, Martin Batenburg, Christian Noll Nielsen, Hans Christian Sørensen (12. Plads)
2011, Bled (SLO), Steffen Bonde, Martin Batenburg, Christian Noll Nielsen, Hans Christian Sørensen (3.plads)
2010, Karapiro (NZE), Steffen Bonde, Martin Batenburg, Christian Noll Nielsen, Hans Christian Sørensen, (3.plads)
2009, Poznan (POL), Rasmus Quist, Andreas Rambøll, Christian Noll Nielsen, Hans Christian Sørensen, (3.plads)

2007 München (GER), Martin Batenburg, Sophus Johannesen, Nils Henrik Stene, Henrik Stephansen (5.plads)
2001 Luzern (SUI), Mogens Jessen, Niels Gommesen, Mads Kruse Andersen, Jakob Nielsen (5.plads)
1999 St. Catherines (CAN), Rasmus Quist, Rasmus Hjortshøj, Jens Kastberg, Bjarne Kallesøe (5.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Kristian Klattkowsky, Christian Hansen, Marlene Jensen, Jacob Thesander (9.plads)
1995 Tampere (FIN), Hardy Olesen, Rasmus Hjortshøj, Morten Wendt, Hans Busk (11.plads)
1991 Wien (AUT), Kent Skovsager, Johnny Bo Andersen, Michael, Hjelmer, Hardy Olesen (7.plads)
1990 Tasmanien (AUS), Leif Kruse, Michael Frei, Johnny Bo Andersen, Kent Skovsager (5.plads)
1989 Bled (SLO), Leif Kruse, Michael Frei, Johnny Bo Andersen, Kent Skovsager (5.plads)

(LM8+)
2011, Bled (SLO), Lasse Ditmann, Daniel Graff, Anders Bau Hansen, Jens Vilhelmsen, Thorbjørn Patscheider, Jacob Larsen, Christian Pedersen, Martin Christensen, Emil Blach (3.plads)
2007 München (GER), Christian Pedersen, Lasse Dittmann, Daniel Graff, Jonas Thygesen, Bjørn Sætterstrøm, Jacob Møller, Niels Gommesen, Anders Christesen, Emil Blach (4.plads)
2006 Eton (GBR), Kasper Winther Jørgensen, Asbjørn Jøsen, Jonas Thygesen, Christian Mølvig, Jens Martensen, Martin Kristensen, Mads Kruse Andersen, Morten Jørgensen, Frederik Bærentsen (4.plads)
2003 Milano (ITA), Mogens Jessen, Morten Hansen Skov, Jens Martensen, Bjarne Kallesøe, Anders Berthelsen, Anders Christensen, Niels Gommesen, Rasmus Hjortshøj, Oliver Blach (4.plads)
2002 Sevilla (ESP), Mogens Jessen, Wojciech Mazurkiewicz, Morten Riis, Anders Berthelsen, Rasmus Hjortshøj, Søren Madsen, Mads Kruse Andersen, Jacob Amstrup Møller (4.plads)
2001, Luzern (SUI), Morten Riis, Stephan Mølvig, Thomas Croft, Kenneth Bülow, Rasmus Hjortshøj, Svend Pedersen, Jesper Krogh, Morten Hansen Skov, Sebastian Claus (2.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Dennis Romar, Michael Jensen, Thomas Croft, Jacob Mejdal, Carsten Glud, Wilhelm Drewel, Jesper Krogh, Bo Helleberg, Morten Riis (7.plads)
1995, Tampere (FIN), Dennis Larsen, Bo Vestergaard, Søren Henriksen, Torben Bech Jensen, Carsten Glud, Michael Jensen, Johnny Bo Andersen, Thomas Croft, Jeppe Jensen Kollat (1.plads)
1994, Indianapolis (USA), Michael Jensen, Morten Bagger, Bo Vestergaard, Michael Hjelmer, Johnny Bo Andersen, Jeppe Jensen Kollat, Thomas Buch, Hardy Olesen, Stephen Masters (2.plads)
1993, Radice (CZE), Johnny Bo Andersen, Jacob Meyer, Niels Henriksen, Svend Blitskov, Stephen Masters, Jeppe Jensen Kollat, Thomas Poulsen, Eskild Ebbesen, Bo Vestergaard (2.plads)
1992 Montreal (CAN), Martin Sørensen, Bo Vestergaard, Svend Blitskov, Thomas Poulsen, Johnny Bo Andersen, Jeppe Jensen Kollat, Thomas Croft Buck, Jan Hansen, Flemming Meyer (1. Plads)
1990, Tasmanien (AUS), Stephen Masters, Vagn Nielsen, Flemming Meyer, Peter Madsen, Svend Blitskov, Bo Vestergaard, Lars Rasmussen, Henning Bay, Michael Sørensen (2.plads)
1989, Bled (SLO), Bo Vestergaard, Svend Blitskov, Jens Lindhardt, Svend Rasmussen, Flemming Meyer, Michael Sørensen, Vagn Nielsen, Stephen Masters, Niels Henriksen (2.plads)

1987 København (DEN), Tom Rasmussen, Vagn Nielsen, Viktor Feddersen, Bent Fransson, Jens Rosenørn, Johnny Bo Andersen, Michael Sørensen, Leif Jacobsen, Stephen Masters (7.plads)
1986, Nottingham (GBR), Jørn Jørgensen, Kim Hagsted, Bent Fransson, Morten Espersen, Leif Jacobsen, Michael Sørensen, Flemming Jensen, Vagn Nielsen, Stephen Masters (3.plads)
1985 Hazewinkel (BEL), Vagn Nielsen, Karsten Kobbernagel, Michael Sørensen, Jørgen Sørensen, Arne Højlund, Jesper Vedel, Jan Christensen, Søren Hansson, Jan Rasmussen (7.plads)
1983, Duisburg (GER), Bent Fransson, Henrik Kruse, Jan Christensen, Flemming Jensen, Søren Hansson, Leif Jacobsen, Ivar Mølgaard, Kim Hagsted, Michael Espersen (3.plads)
1982, Luzern (SUI), Michael Djervig, Jørn Jørgensen, Ivar Mølgaard, Arne Hollund, Søren Hansson, Søren Christensen, Jan Christensen, Bent Fransson, Jan Rasmussen (2.plads)
1981, München (GER), Bent Fransson, Michael Espersen, Jan Jensen, Torben Knudsen, Ivar Mølgaard, Arne Højlund, Søren Hansson, Søren Eriksen, P. Klug-Andersen (1.plads)

(M1x)
2015 Aiguebelette (FRA, Sverri S. Nielsen (11.plads)
2014 Amsterdam (HOL), Sverri S. Nielsen (17.plads)
2007 München (GER), Jesper Lindemann (25.plads)
2003 Milano (ITA), Heine Borch (21.plads)
2001 Luzern (SUI), Bertil Samuelsson (19.plads)
1998 Köln (GER), Mads Haubro (21.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Carl Christiansen (18.plads)
1995 Tampere, Bo Kaliszan (13.plads)
1994 Indianapolis, Martin Haldbo (6.plads)
1993 Racice (CZE), Karsten Nielsen (18.plads)
1990 Tasmanien (AUS), Carsten Hassing (13.plads)
1986 Nottingham (GBR), Peter Andersen (11.plads)

(M2-)
2007 München (GER), Morten Nielsen, Thomas Larsen (11.plads)
1991 Wien (AUT), Jens Pørneki, Søren Aasmul (13.plads)
1979 Bled (SLO), Michael Jessen, Erik Christiansen (6.plads)

(M2+)
2004 Banyoles (ESP), Gunner Levring, Morten Ølgaard, Jacob Neergaard (3. Plads)
1981 München (GER), Lars Nielsen, Ole Jørgensen, Niels Jørgensen (8.plads)
1975 Nottingham (GBR), Knud Rørbæk, Mogens Juhl Rasmussen, Søren Vendel Hansen (8.plads)

(M2x)
2015 Aiguebelette (FRA), Frank Steffensen, Sophus Johannesen (15.plads)
2014 Amsterdam (HOL), Frank Steffensen, Sophus Johannesen (12.plads)
2013 Chingju (KOR), Frank Steffensen, Sophus Johannesen (12.plads)
2006 Eton (GBR), Peter Sylvest, Anders Moustgaard (21.plads)
1999 St.Catherines (CAN), Bo Kaliszan, Bertil Samuelsson (6.plads)
1998 Köln (GER), Bo Kaliszan, Bertil Samuelsson (6.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Bo Kaliszan, Bertil Samuelsson (7.plads)
1995 Tampere (FIN), Lars Christensen, Martin Haldbo (1.plads)
1994 Indianapolis (USA), Morten Tibian, Bo Kaliszan (6.plads)
1993 Racice (CZE), Morten Tibian, Peter L. Andersen (12.plads)
1970 St. Cathrines (CAN) Niels Henry Secher, Jørgen Engelbrecht (1. Plads)

(M4-)
2005 Gifu (JPN), Carl Christiansen, Thomas Larsen, Gunnar Levring, Morten Nielsen
(4.plads)
2003 Milano (ITA), Carl Christiansen, Thomas Larsen, Claus Kjærulff-Jørgensen, Asbjørn Haldgran
(12.plads)
2002 Sevilla (ESP), Leo Iversen Horsted, Anders Moustgaard, Jacob Jespersen, Gunnar Levring (9.plads)
2001 Luzern (SUI), Espen Buhl, Carl Christiansen, Leo Iversen Horsted, Jacob Jespersen (11.plads)
1993 Racice (CZE), Kåre Mattesen, Thomas-Larsen-Hausgaard, Jens Pørneki, Lars Christensen
(8.plads)
1991 Wien (AUT), Carsten Hassing, Lars Christensen, Jesper Thusgaard, Thomas Larsen-Hausgaard (8.plads)
1983 Duisburg (GER), Ian Baden, Lars Nielsen, Per Rasmussen, Erik Christiansen (8.plads)
1982 Lucern (SUI), Ian Baden, Jan Reinar Modest, Per Rasmussen, Erik Christiansen (5.plads)
1981 München (GER), Ian Baden, Per Rasmussen, Erik Christiansen, Jan Reinar Modest (9.plads)
1979 Bled (SLO), Peter Dallmann, Søren Hansson, Flemming Eltang, Bjarne Eltang (11.plads)

(M4x)
2011 Bled (SLO), Jes Struck, Ole Søgaard, Michael Ludwigsen, Mikkel Jakobsen (17.plads)
2002 Sevilla (ESP), Claus Kjærulff-Jørgensen, Bertil Samuelsson, Peter Sylvest, Mads Haubro (13.plads)
2001 Luzern (SUI), Claus Kjærulff-Jørgensen, Peter Sylvest, Thomas Larsen, Bo Kaliszan (13.plads)
1997 Aiguebelette (FRA), Thomas Vogelsang, Bjarne Kallesøe, Jakob Thanning, Mads Haubro (15.plads)
1995 Tampere (FIN), Mads Haubro, Bertil Samuelsson, Kim Pedersen, Niels Hyldager (15.plads)
1994 Indianapolis (USA), Henning Hansen, Jesper Engelbrecht, Søren Aasmul, Bertil Samuelsson (11.plads)
1993 Racice (CZE), Søren Aasmul, Theis Hansen, Henning Hansen, Jesper Engelbrecht (9.plads)
1991 Wien (AUT), Henning Hansen, Jens Tramm, Martin Haldbo, Jesper Engelbrecht (10.plads)
1990 Tasmanien (AUS), Jens Tramm, Jesper Engelbrecht, Martin Haldbo, Lars Christensen (8.plads)
1989 Bled (SLO), Martin Haldbo, Lars Christensen, Jens Tramm, Morten Tibian (11.plads)
1985 Hazewinkel (BEL), Torben Knudsen, Erik Nielsen, Finn Jørgensen, Ian Baden (11.plads)
1979 Bled (SLO), Ole Bloch Jensen, Per Rasmussen, Morten Espersen, Jan Reinar Modest (9.plads)
1977 Amsterdam (HOL), Torben Sørensen, Peter Fich Christiansen, Finn Brinklov, Jan Reinar Modest (10.plads)

(M8+)
2003 Milano (ITA), Ulrik Ralfkjær, Morten Nielsen, Leo Iversen Horsted, Anders Moustgaard, Kristian Østergaard, Mads Haubro, Jacob Jespersen, Gunnar Levring, Emil Blach (15.plads)
1994 Indianapolis (USA), Niels Hyldager, Thomas Vogelsang, Jesper Blæsild, Lars Christensen, Kim Pedersen, Kåre Mattesen, Jesper Hattel, Søren Henrichsen, Martin Sørensen (9.plads)
1983 Duisburg (GER), Christian Nielsen, Ole Jørgensen, Peter Obell, Bent Andersen, Jørgen Blom, Michael Jessen, Peter L. Andersen, Erik Nielsen, Jan Rasmussen (10.plads)