wave Created with Sketch.
Her kan du et overblik over den samlede danske deltagelse ved OL igennem tiden samt de medaljer, der er blevet vundet (medaljer er markeret med fed skrift)

(LW2x)
2016 Rio de Janeiro (BRA), Anne Lolk, Juliane Elander Rasmussen (9.plads)
2012 London (GBR), Anne Lolk, Juliane Elander Rasmussen (4.plads)
2008 Beijing (CHN), Katrin Olsen, Juliane Elander Rasmussen (7.plads)
2004 Athen (GRE), Juliane Elander Rasmussen, Johanne Thomsen (10.plads)
1996 Atlanta (USA), Lene Andersson, Berit Christoffersen (5.plads)

(W1x)
2016 Rio de Janeiro (BRA), Fie Udby Erichsen (9.plads)
2012 London (GBR), Fie Udby Erichsen (2.plads)
1996 Atlanta (USA), Trine Hansen (3.plads)
1988 Seoul (KOR), Inger Olsen-Pors (6.plads)
1984 Los Angeles (USA), Lise Justesen (5.plads)

(W2x)
2016 Rio de Janeiro (BRA), Lisbet Jakobsen, Nina Hollensen (13. Plads)

(W2-)
2016 Rio de Janeiro (BRA), Lærke Berg Rasmussen, Anne Dsane Andersen (3.plads)

(W4x)
2004 Athen (GRE), Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom, Majbritt Nielsen (7.plads)
2000 Sydney (AUS), Bianca Carstensen, Katrin Gleie, Sarah Lauritzen, Dorthe Pedersen (6.plads)
1996 Atlanta, Sarah Lauritzen, Dorthe Pedersen, Ulla Werner Hansen, Inger Olsen-Pors (4.plads)
1992 Barcelona (ESP), Ulla Werner Hansen, Trine Hansen, Lene Pedersen, Berit Christoffersen (8.plads)

(W4x+)
1984 Los Angeles (USA), Hanne Mansfeldt Eriksen, Birgitte Hanel, Bodil Rasmussen, Charlotte Kofoed, Jette Sørensen (3.plads)
1976 Montreal (CAN), Kirsten Thomsen, Else Maersk-Kristensen, Jan Dobes, Karen Margrethe-Nielsen, Kirsten Jensen-Plum (6.plads)

(LM2x)
2016 Rio de Janeiro (BRA), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (10.plads)
2012 London (GBR), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (1.plads)
2008 Beijing (CHN), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (3.plads)
2004 Athen (GRE), Mads Rasmussen, Rasmus Quist (4.plads)

(LM4-)
2016, Rio (BRA), Jacob Barsøe, Morten Jørgensen, Kasper Winther Jørgensen, Jacob Søgaard (2.plads)
2012, London (Rio), Jacob Barsøe, Morten Jørgensen, Kasper Winther Jørgensen, Eskild Ebbesen (3.plads)
2008, Beijing (CHN), Thomas Ebert, Morten Jørgensen, Mads Kruse Andersen, Eskild Ebbesen (1.plads)
2004, Athen (GRE), Eskild Ebbesen, Stephan Mølvig, Thor Kristensen, Thomas Ebert (1.plads)
2000, Sydney (AUS), Thomas Ebert, Søren Madsen, Eskild Ebbesen, Victor Feddersen (3.plads)
1996, Atlanta (USA), Eskild Ebbesen, Victor Feddersen, Niels Henriksen, Thomas Poulsen (1.plads)

(M1x)
2012 London (GBR), Henrik Stephansen (13.plads)

(M2-)
2008, Beijing (CHN), Morten Nielsen, Thomas Larsen (10.plads)
1968 Mexico City (MEX), Peter Fich Christiansen, Ib Larsen JR (3.plads)
1964 Tokyo (JPN), Peter Fich Christiansen, Hans Boye (5.plads)
1936 Berlin (GER), Peter Olsen, Harry Larsen (2.plads)

(M2+)
1968 Mexico City (MEX), Jørn Krab, Harry Jørgensen, Preben Krab (3.plads)
1960 Rom (ITA), Jens Jensen, Knud Nielsen, Svend Hansen (4.plads)
1952 Helsinki (FIN), Svend Petersen, Poul Svendsen, Jørgen Frantzen (3.plads)
1948 London (GBR), Finn Pedersen, Tage Henriksen, Carl Ebbe-Andersen (1.plads)
1936 Berlin (GER), Remond Larsen, Carl Berner, Aage Jensen (4.plads)

(M2x)
2000, Sydney (AUS), Bertil Samuelsson, Bo Kaliszan (10.plads)
1996, Atlanta (USA), Martin Haldbo, Lars Christensen (4.plads)
1988 Seoul (KOR), Bjarne Eltang, Per Rasmussen (6.plads)
1972 München (GER), Niels Secher, Jørgen Engelbrecht (4.plads)
1948 London (GBR), Ebbe Parsner, Aage Larsen (2.plads)

(M4-)
1984 Los Angeles (USA), Lars Nielsen, Michael Jessen, Per Rasmussen, Erik Christiansen (3.plads)
1972 München (GER), Willy Poulsen, Peter Fich Christiansen, Erik Petersen, Rolf Peter-Andersen (6.plads)
1964 Tokyo (JPN), John Hansen, Bjørn Hasløv, Knud Helmudt, Erik Petersen (1.plads)
1948 London (GBR), Helge Halkjær, Ib Larsen, Aksel Bonde, Helge Schrøder (2.plads)
1936 Berlin (GER), Knud Olsen, Keld Karise, Bjørn Drøger, Hans Jensen (6.plads)

(M4+)
1948 London (GBR), Harry Knudsen, Henry Larsen JR, Børge Nielsen, Erik Larsen, Jørgen Olsen (3.plads)
1936 Berlin (GER), Hans Mikkelsen, Svend Sørensen, Ibsen Sørensen, Flemming Jensen, Aage Jensen (6.plads)
1948, London (GBR), Harry Knudsen, Henry Larsen, Børge Nielsen, Erik Larsen, Jørgen Olsen (3.plads)

(M8+)
1992 Barcelona (ESP), Stephen Masters, Kent Skovsager, Jens Tramm, Carsten Hassing, Thomas larsen-Hausgaard, Martin Haldbo, Jens Pørneki, Jesper Thusgaard, Lars Christensen (7.plads)