6. July 2025:
Vi gør det igen: Træningsdag for masters-roere med fokus på teknik og bådindstilling
- Forside
- Nyheder
- Vi gør det igen: Træningsdag for masters-roere med fokus på teknik og bådindstilling
Er du masters-roer og vil du gerne blive endnu skarpere på vandet? Lørdag den 23. august 2025 får du chancen for at blive coachet af nogle af Danmarks dygtigste landsholdsroere – og samtidig lære, hvordan du indstiller din båd korrekt.
Masters Training Day ved Bagsværd Sø byder på intensiv træning, teknisk sparring og et stærkt fællesskab for dig, der træner seriøst 3-6 gange om ugen – uanset om du har roet i mange år eller er ny i mastersmiljøet.
Til dagen er fire topatleter klar til at dele ud af deres erfaring og give individuel feedback i små grupper:
Du får tilknyttet en landsholdstræner, så der er tid til personlig sparring, konkret teknikforbedring – og inspiration til din daglige træning.
Dagen byder på to træningspas og en praktisk workshop i bådindstilling med Kaare Mortensen og Christian Søndergaard. Her får du styr på de grundlæggende justeringer, der kan gøre en stor forskel for din roning.
Program:
10:30: Mød din træner
11:00–12:30: Træningspas 1
13:00–14:00: Frokost
14:00–17:00: Lær at stille båd – basic
17:00–18:00: Træningspas 2
19:00–20:00: Middag
Der er fuld forplejning hele dagen, og der er mulighed for at låne både fra Bagsværd Roklub.
Sted: Bagsværd Sø
Dato: Lørdag den 23. august 2025
Pris: 595 kr. (inkl. mad og bådjusteringskursus)
Pladser: Kun 30 deltagere – tilmelding senest 15. august
Tilmeld dig nu og få en enestående træningsdag med landsholdet – og bliv en del af et stærkt og motiverende masters-fællesskab!