wave Created with Sketch.
Se alle nyheder
Nu er der sat navne på, hvilke roere der skal repræsentere Danmark ved årets Senior VM i Shanghai

Alle landsholdsgrupper har færdiggjort udtagelsesprocesserne op mod VM i Shanghai i september.
Hele 6 hold har opnået udtagelse, 7 kvinder og 7 mænd fra 6 forskellige danske klubber bliver sendt afsted som repræsentanter for Danmark. Optalt deltager Danmark således med 14 atleter, hvoraf de 8 er senior-A VM-debutanter.

”Det er en erfaringsmæssigt ung landsholdstrup, men med et bevist niveau der giver begrundet tro på et resultatmæssigt lovende VM”

Siger Sportschef Thor Juul Kristensen og fortsætter:

”I forthold til resultatforventninger, er målet at vi som minimum skal opnå én finaleplads og gerne have tre-fire mandskaber som slutter indenfor top-8. Jeg tror på alle de udtagne hold har potentialet til at nå semifinalerne.”

På damesiden er følgende udtaget:

W1x
Frida Sanggaard Nielsen (Bagsværd Roklub)
Træner Ian Baden

W2-
Clara Maria Cort Hornæss (KVIK) & Frida Werner Foldager (Roskilde Roklub)
Træner Josh Gautreau

W4-
Amalie Louise Thorsen (KVIK), Karen Hougaard Frost (Hadsund Roklub), Nanna Lønstrup Vigild (DSR) & Elisabeth Kaalund Keller (DSR)
Træner Josh Gautreau

På herresiden er følgende udtaget:

M1x
Bastian Bruunsgaard Secher (Roskilde Roklub)
Træner Jens Vilhelmsen

M2-
Kaare Bang Mortensen (Holstebro Roklub) & Christian Grave Søndergaard (Holstebro Roklub)
Træner Jens Vilhelmsen

M4-
Magnus Valbirk (Holstebro Roklub), Aksel Dybdahl Poulsen (Københavns Roklub), Magnus Zier Quist Rathenborg (Holstebro Roklub) & Joakim Viberg (Holstebro Roklub)
Træner Jens Vilhelmsen

Et ungt hold på flere parametre

Igennem året har Frida Sanggaard Nielsen vist stabilt højt niveau i både konkurrence og i træning. Frida har kunnet blande sig helt oppe i toppen af det internationale felt og er p.t. vores hurtigste landsholdsbåd. På herresiden har M2- også kunnet ro med om de helt sjove placeringer og kom fra World Cuppen i Lucerne med en finaleplads.

Bastian Secher kom langt fra ud af World Cuppen i Lucerne med det resultat han og træner Jens Vilhelmsen forventede. Gennem stenhårdt slid og en fokuseret sommer har makkerparret fået rettet op på tingene og genfundet et stabilt højt niveau.

Magnus Valbirk og Aksel Poulsen roede også virkelig stærkt i M2- ved de to World Cupregattaer. De to er nu gået sammen med Magnus Rathenborg og Joakim Viberg. Den samlede herregruppe har igennem sæsonen vist et meget højt bundniveau og været konkurrencedygtig på flere fronter, hvilket lover godt for både VM og de kommende år.

W2- roede en bronzemedalje hjem ved U23 VM i juli måned. Denne præstation sammen med den stabile fremgang holdet har vist i træningen frem mod U23 VM, har givet holdet udtagelsen.

”De er et ungt mandskab som viser konstant fremgang. De har en cool attitude og har vist både mentalt overskud i en skadesplaget vintersæson og fysisk styrke i en meget veleksekveret kaproningssæson”

Udtaler sportschef Thor Juul Kristensen.

Der fulgte en turbulent periode efter World Cuppen i Lucerne, hvor Marie Johannesen (Roskilde Roklub) og Julie Poulsen (Odder Roklub) valgte at tage pause fra kaproning for resten af sæsonen, og dermed ikke stå til rådighed for landsholdet ved VM, har landstræner Josh Gautreau kørt en sommerlejr og selektion med den resterende damegruppe med fokus på potentialet i en W4-. Her har der udviklet sig en god gruppe og der er fundet en besætning man må sige har sparket døren ind til VM i Shanghai. De har udviklet sig fra i glimt at vise god fart, til stabilt at præstere flot på benchmarkprogrammer op imod de øvrige landsholdsbåde.

Planerne for de kommende uger optil VM

Det varer ikke længe inden den samlede trup starter de allersidste forberedelser frem mod VM.
d. 30. august landsholdet på træningslejr i Corgeno, Italien. Her skal de træne frem til d. 15. september, hvor de sætter kursen mod Shanghai. VM starter d. 21. september og sidste løbsdag er d. 28. september.