wave Created with Sketch.
Se alle nyheder
Flere klubber har stillet spørgsmålet. Her kommer et klart svar.

Foto: arkiv

De kan siges meget enkelt. NEJ. Idrætten er ikke længere omfattet af et forsamlingsforbud eller afstandskrav. Derfor er der ikke juridisk hjemmel til at udsætte klubbens generalforsamling. Denne skal gennemføres i henhold til klubbens vedtægter.

”…Jeg kan godt forstå hvis nogle klubber har været i tvivl og så er det kun fornuftigt at søge et klart svar. Vi har forfulgt spørgsmålet hos DIFs Corona-hotline, og her er svaret det samme. Vi har ikke længere ”nødretslige tilstande” i idrættens verden og dermed er der ikke hjemme til at udsætte en generalforsamling. Et forsigtighedsprincip eller utryghed er ikke nok til at udskyde generalforsamlingen. Hvis en klub allerede har udsat sin generalforsamling, er det min klare anbefaling, at man nærlæser egne vedtægter og indkalder til en generalforsamling hurtigst muligt ud fra den varselsfrister, som er beskrevet i egne vedtægter” udtaler sekretariatsleder Bent Jørgensen.