wave Created with Sketch.
Herunder kan du altid holde dig opdateret på, hvem der i øjeblikket er på Dansk Forening for Rosports landshold

Primærfoto: Dorthe Jensen

I øjeblikket består det danske landshold i roning af nedenstående atleter, fordelt på både som det fremgår.
Siden her er senest opdateret: d. 08. september 2022

Landsholdet i roning:

LM2x

Alexander M. N. Modest (Lyngby Roklub) og Rasmus Aagreen Lind (Sorø Roklub)
Træner: Thomas Poulsen

I båden sidder Rasmus 2 (stroke) og Alexander 1. På billedet står Alexander længst mod venstre.

LW2x

Mathilde Persson (Bagsværd Roklub) og Marie Mørch-Pedersen (Bagsværd Roklub)
Træner: Thomas Poulsen

Mathilde står til venstre i billedet, Marie til højre.
Foto: Dorthe Jensen

LM1x

Oscar Petersen (Bagsværd Roklub)
Træner: Thomas Poulsen

Foto: Dorthe Jensen

W4-

Julie Holst Poulsen (Odder Roklub), Frida Sanggaard Nielsen (Bagsværd Roklub), Astrid Steensberg (Danske Studenters Roklub), Marie Johannesen (Roskilde Roklub)
Træner: Mads Haubro Petersen

På billedet står pigerne i samme rækkefølge som de sidder i båden, fra venstre og stroke (4) er det: Astrid, Frida, Marie og Julie.
Foto: Dorthe Jensen

W2-

Nikoline Laidlaw (Danske Studenters Roklub) og Sofie Halling Vikkelsøe (Danske Studenters Roklub)
Træner: Mads Haubro Petersen

På billedet her står Nikoline til højre og Sofie til venstre.
Foto: Dorthe Jensen

M1x

Bastian Secher (Roskilde Roklub)
Træner: Thomas Poulsen

Foto: Dorthe Jensen

Mx

Sverri S. Nielsen (Danske Studenters Roklub)
Træner: Thomas Poulsen

Foto: Lars Møller

M2-

Joachim Sutton (Roskilde Roklub) og Frederic Vystavel (Københavns Roklub)
Træner: Jens Vilhelmsen

På billedet her, sidder Joachim stroke (venstre) mens Fred sidder 1.
Foto: Lars Møller

M4-

Magnus Valbirk (Holstebro Roklub), Magnus Rathenborg (Holstebro Roklub), Tobias Bork Kristensen (Holstebro Roklub) og Kaare Mortensen (Holstebro Roklub)
Træner: Jens Vilhelmsen

På billedet her, sidder de fra stroke (højre): Magnus Rathenborg, Tobias, Magnus Valbirk og Kaare.
Foto: Dorthe Jensen


Udviklingslandsholdet:

M4-/M2-

Mathias Larsen (Bagsværd Roklub), Joakim Viberg Larsen (Holstebro Roklub), Sebastian Bache (Københavns Roklub), Casper Lindballe (Holstebro Roklub), Oliver Tolstrup Christensen (Roskilde Roklub), Aksel Dybdahl Poulsen (Københavns Roklub).
Træner: Jesper Guldborg