
Følg vores fem U19-landsholdsroere ved årets U19 VM i Bulgarien
Live afsluttet
Mejse afslutter U19 VM med en sejr i B-finalen
Sidste løb med dansk deltagelse ved årets U19 VM, var JW1x B-finalen, hvor Mejse Østergaard Nielsen (Ringsted) lå på bane 3. Her bliver det til en sejr, til den danske roer som efter 1000m indtog føringen og holdte denne hele vejen i mål. Dermed bliver Mejse overall nr. 7 ved årets U19 VM i Plovdiv, hvilket er én plads bedre end 2025, hvor hun blev nr. 8.
Oscar, Andreas, Oscar og Otto vinder bronze i Plovdiv
En spændende, tæt og nervepirrende A-finale, var hvad JM4x med Oscar Munck Aabenhus (KR), Andreas Bork Kristensen (Holstebro), Oscar Østergaard Nielsen og Otto Hesseldahl Kjærulff (begge Bagsværd) var med til at levere på robanen i Plovdiv.
De fire sætter en flot sprint sammen på den sidste 500m, og tager endnu en bronzemedalje til samlingen. Denne gang en U19 VM-medalje.
Mejse bliver nr. 4 i semifinalen
I JW1x semifinalen ror Mejse Østergaard Nielsen (Ringsted) sig ind på en 4. plads. Det betyder at hun i morgen skal sætte punktum for U19 VM i B-finalen. Det gør hun kl. 08.05 (DK-tid) og møder: AIN1 | BUL | BEL | CRO | TUR, om placeringer 7-12
Lørdagens tidsplan
JW1x med Mejse Østergaard Nielsen (Ringsted)
Møder kl. 08.30 (DK-tid): SUI | ITA | BUL | AIN2 | TUR
Progression: 1-3 → A-finale, 4-… → B-finale
JM4x med Oscar Munck Aabenhus (KR), Andreas Bork Kristensen (Holstebro), Oscar Østergaard Nielsen og Otto Hesseldahl Kjærulff (begge Bagsværd)
Møder kl. 11.19 (DK-tid): FRA | ITA | GER | GBR | POL
Om placeringer: 1-6
JM4x er videre i A-finalen ved U19 VM
JM4x med Oscar Munck Aabenhus (KR), Andreas Bork Kristensen (Holstebro), Oscar Østergaard Nielsen og Otto Hesseldahl Kjærulff (begge Bagsværd) sætter endnu et flot løb sammen nedover banen i Plovdiv. De danner sammen med Tyskland og Polen fortrop i feltet og den danske båd slutter på 2. pladsen efter tyskerne og før Polen på 3. pladsen. Med de sikret en plads i morgendagens A-finale kl. 11.19.
Mejse er videre til semifinalen
I en tæt og spændende kvartfinale ror JW1x med Mejse Østergaard Nielsen (Ringsted) sig ind på 3. pladsen og sikrer dermed en billet med videre i A/B-semifinalen i morgen.
Fredagens danske tidsplan
Med første dag overstået, er der kun kort tid til at puste ud. Begge hold skal i aktion igen i morgen, fredag. Mejse skal ro kvartfinale mens JM4x skal ro semifinale.
JW1x med Mejse Østergaard Nielsen (Ringsted)
Møder kl. 09.25 (DK-tid): UKR | SVK | AIN2 | CHN | RSA
Progression: 1-3 → A/B-semifinale, 4-… → C-, el. D-finale
JM4x med Oscar Munck Aabenhus (KR), Andreas Bork Kristensen (Holstebro), Oscar Østergaard Nielsen og Otto Hesseldahl Kjærulff (begge Bagsværd)
Møder kl. 11.09 (DK-tid): RSA | POL | GER | BEL | AIN
Progression: 1-3 → A-finale, 4 → … B-finale
Oscar, Andreas Oscar og Otto vinder deres indledende heat
JM4x med Oscar Munck Aabenhus (KR), Andreas Bork Kristensen (Holstebro), Oscar Østergaard Nielsen og Otto Hesseldahl Kjærulff (begge Bagsværd) napper en føring fra start til slut i deres indledende løb i Plovdiv. Med en sikker sejr, er de fire videre til A/B-semifinalen i morgen omkring kl. 11 (DK-tid)
Mejse tager 2. pladsen i indledende
Så kom der gang i U19 VM og JW1x med Mejse Østergaard Nielsen (Ringsted) var første danske båd i aktion i Bulgarien. Mejse ror sig ind på 2. pladsen i det indledende heat og dermed er hun sikkert videre til kvartfinalen i morgen.
“Det var godt at komme ud og prøve banen. Det var fedt at få det første løb i gang, og jeg kan mærke at nervøsiteten bliver lidt lavere. Nu skal jeg have kulden igen, for det var ret varmt derude og så skal vi cykle i eftermiddag imens drengene ror. Og så er det egentlig bare at gøre klar til i morgen.”
Sagde en tilfreds Mejse, efter hendes indledende løb.
Torsdagens tidsplan for indledende
Her til eftermiddag har der været lodtrækning, så vi ved nu hvornår vores to hold skal i aktion for første gang ved U19 VM i Bulgarien. Starttiderne kan du se herunder.
Plovdiv er en time foran os i Danmark, starttiderne herunder er angivet i dansk tid.
JW1x med Mejse Østergaard Nielsen (Ringsted)
Møder kl. 08.51 (DK-tid): UKR | CHN | GRE | SVK
Progression: 1-2 → Kvartfinale, 14HT* → Kvartfinale, 15HT- … → E-finale
JM4x med Oscar Munck Aabenhus (KR), Andreas Bork Kristensen (Holstebro), Oscar Østergaard Nielsen og Otto Hesseldahl Kjærulff (begge Bagsværd)
Møder kl. 14.05 (DK-tid): MDA | CRO | SUI | USA | ROU
Progression: 1-2 → A/B-semifinale, 6HT* → A/B-semifinale, 7HT- … → C-finale
Velkommen 👋
Torsdag begynder dette års U19 VM i Plovdiv, Bulgarien. Danmark stiller i år til start med det samme hold, som vi også havde med til dette års U19 EM i foråret.
Mandag morgen har holdet, sammen med deres trænere, mandskabsleder og supportstaff sat kursen mod Bulgarien, hvor de skal bruge de næste par dage på at lande i varmen, prøve vand og få det sidste træning i bogen.
Progressionen kører fortsat med hvert heats to hurtigste både er direkte videre, derudover x-antal hurtigste tider fra alle heats, alt efter antallet af tilmeldinger i bådklassen. Du kan se en tabel over progressionssystemet her. Vil du hellere have en videoforklaring, så kan du finde sådan én, lige her.
Gennem mesterskaberne vil det være muligt at følge roerne i aktion på livestream hos World Rowing, præcis hvilke løb der er livestream fra vil du kunne finde her, når vi kommer tættere på løbsstart. Du vil også kunne finde updates her på roning.dk, på Facebook og Instagram.
-
Følg med hos World RowingKlik her
-
Kontakt:Bianca ToftebjergKommunikations- og SoMe-ansvarligTlf.: +45 26 21 02 47Mail: [email protected]Ungdomslandsholdene i roningFølg med på Facebook