wave Created with Sketch.
Se alle nyheder
10 atleter, fem kvinder, fem herrer fordelt på fire både er klar til at indtage robanen i Amsterdam ved årets VM i roning

14 dages træningslejr i italienske Corgeno har nået vejs ende og landsholdet satte torsdag kursen mod Amsterdam og Bosbaan. På mandag skydes sæsonhøjdepunktet i gang, og tirsdag venter de første to indledende VM-løb med dansk deltagelse, når W4- og M4- skal i aktion. Onsdag får W1x og M1x så også lov at tage hul på årets VM.

Se det fulde VM-hold her

Udbytterig træningslejr og gode forberedelser

De 14 dages træningslejr har givet roerne mulighed for lidt ekstra arbejdsro, hvor fokus har været på at finde de sidste procenter op mod VM, og for W4- har det givet det ønskede udbytte, fortæller Karen Mortensen (DSR):

”Vi har haft en rigtig god træningslejr og fundet ny fart i vores bane-rytme, så opgaven har været at gøre det til vores nye “standard” og øve det så meget, at vi forhåbentlig kan eksekvere det på den store scene til VM. Så forhåbningen er, at vi kan lave nogle gode løb, hvor vi sidder i den rigtige rytme, som forhåbentlig betyder god fart relativt til de andre lande.”

W4- med Karen Mortensen (DSR) 1, Amalie Thorsen (KVIK) 2, Clara Hornnæss (KVIK) 3, og Frida Werner Foldager (Roskilde) 4.

I M1x har Bastian Secher (Roskilde), sammen med landstræner Jens Vilhelmsen, arbejdet mod at få forberedelserne til VM, til at ligne dem fra 2025. Det har budt på masser af hårdt, men godt arbejde i båden for Bastian Secher, forklarer singlescullerroeren:

”Jeg synes det er svært at sige hvad mine forventninger helt præcis er. Jeg glæder mig bare til at ro nogle hurtige løb og se hvad forberedelserne kan række til. Jeg har haft en virkelig god sommer hvor jeg har trænet hårdt og flyttet mig både fysisk og teknisk. Det er uden tvivl meget bedre forberedelse end jeg har lavet til andre stævner i år.”

Bastian Secher (Roskilde) i M1x

Verdensmester som sparringspartner og spænding op mod VM-debut

I W1x er Danmark repræsenteret af Frida Sanggaard (Bagsværd), som efter en lang skadesperiode vendte tilbage til de internationale kaproningsbaner ved EM i starten af måneden, og derfor er der ikke et fastsat resultatmål for mesterskaberne, forklarer hun:

”Jeg har i år ikke et afgjort resultatmål der skal beslutte for mig om VM er gået godt eller skidt. Ved EM havde jeg en ‘forhåbning’/målsætning om at kunne race smertefrit og få banket rusten og støvet af. Ved VM håber jeg på at ro mig i semifinalen og ro et teknisk godt løb.”

Frida Sanggaard (Bagsværd) i W1x

På træningslejren i Corgeno har Frida fået en masse gode kilometer i båden og var endda så heldig at få en ekstra sparringspartner:

”Træning er gået rigtig fint. Jeg har været så heldig at kunne trække mod den nyudklækkede JW1x verdensmester – Alizee Ribolzi, som har givet kamp til stregen på både B- og A-programmer.”

Fortæller Frida Sanggaard.

M4- med Aksel Dybdahl Poulsen (KR) 1, Magnus Valbirk (Holstebro 2, Christian Søndergaard (Holstebro) 3, Nikolaj Kragh Simonsen (Bagsværd) 4.

I år har kun en enkelt atlet VM-debut, og det er Nikolaj Kragh Simonsen (Bagsværd) som sidder stroke på M4-. Og selvom han gennem sæsonen har roet både World Cup og Senior EM, så er der alligevel spænding over at skulle til start ved VM:

”Jeg er meget spændt på VM, da det både er mit første senior VM, og kulminationen på et år med mange op og nedture i et nyt set-up for mig.”

Siger Nikolaj og fortsætter:

”Jeg håber på nogle gode løb, da jeg selv syntes at vi har haft en god optrapning på træningslejren, dog med nogle få problemer her og der, men der er der ikke noget at sige til.”

Gennem hele ugen kan du følge vores atleter i Amsterdam, her på roning.dk, på Instagram og Facebook. De første løb med dansk deltagelse bliver indledende for W4- og M4-, disse er planlagt til tirsdag tidlig eftermiddag.