wave Created with Sketch.
Se alle nyheder
Dansk Forening for Rosport er fortsat med i DIF's 'Idræt for klima'

Dansk Forening for Rosport bliver en del af Danmarks Idrætsforbunds “Idræt for Klima” for 2026-2027, som skal være med til at sikre, at rosporten også i fremtiden kan dyrkes i sunde og attraktive omgivelser på vandet.

Klimaudfordringerne mærkes allerede mange steder i Danmark med stigende vandstande, presset vandmiljø og mere ekstremt vejr, som påvirker både klubhuse, broer og vores daglige aktiviteter på vandet. Derfor ønsker Dansk Forening for Rosport nu at tage et endnu større ansvar for den blå natur og gøre klima og bæredygtighed til en naturlig del af udviklingen i både forbund og klubber.

“Vi lever af naturen og vandet. Derfor har vi også et ansvar for at passe på det. Klima og bæredygtighed skal ikke være noget ved siden af idrætten – det skal være en integreret del af idrætten og måden, vi udvikler rosporten på i fremtiden,” siger formand for Dansk Forening for Rosport Kasper Haagensen.

Strategien bygger på fire centrale indsatser:

  • Videreudvikling af netværket af frivillige Blå Ambassadører, som arbejder lokalt med grønnere faciliteter og renere vand.
  • Fokus på transport og reduktion af CO2-aftryk gennem samkørsel og smartere planlægning.
  • Miljøpris og nye kampagner med fokus på vandbesparelse og energioptimering i klubberne.
  • Tættere samarbejde med Danmarks Idrætsforbund og videndeling mellem klubberne om bæredygtige løsninger.

Dansk Forening for Rosport ønsker samtidig, at bæredygtighed fremover bliver en aktiv del af forbundets politiske arbejde og prioriteringer, så der både tænkes klima, fællesskab og fremtidssikring ind i udviklingen af dansk rosport.

Strategien er forankret i både bestyrelse og administration og vil løbende blive fulgt op med konkrete målinger og statusmøder sammen med Danmarks Idrætsforbund.

“Rosporten er tæt knyttet til naturen, fjorde, søer og havmiljøer. Derfor giver det også mening, at vi som idrætsgren går forrest og viser, hvordan man kan kombinere stærke fællesskaber med et større ansvar for klima og miljø,” afslutter Kasper Haagensen.