2. May 2025:
Ny 4-årig strategiperiode skal sætte retning for rosportens udvikling
- Forside
- Nyheder
- Ny 4-årig strategiperiode skal sætte retning for rosportens udvikling
Arbejdet med strategien har fået stor støtte af Charlotte Buchwaldt, nyt medlem af Hovedbestyrelsen, som med stor erfaring og stærke analytiske evner har været en vigtig drivkraft i at få sat tingene i den rette kontekst sammen med sekretariatets medarbejdere.
De fem strategiske spor
Strategi med fokus på både tradition og fornyelse
Strategien er et vigtigt skridt for dansk rosport. Den balancerer respekten for sportens stærke traditioner med modet til at udvikle nye aktiviteter og nå nye målgrupper.
I løbet af maj måned gøres strategien endeligt færdig. Der vil også blive mulighed for at udvalgene i DFfR kan kommentere på den og bidrage inden den gøres færdig. Ligeledes har de mange værdifulde input fra den netop afsluttede klubundersøgelse været med til at kvalificere strategiarbejdet. Hovedbudskabet fra undersøgelsen var bl.a., at DFfR skulle fokusere mere på at hjælpe klubberne med udvikling, medlemsrekruttering, markedsføring og uddannelse.
”Fra hovedbestyrelsen side ser vi meget frem til den kommende strategiperiode, hvor vi vil arbejder for endnu mere udvikling og fornyelse af vores fantastiske sport. Vi skal hele tiden forny os, arbejder for vores klubber og fortsat have høje ambitioner omkring dansk eliteroning”, udtaler Kasper Haagensen, formand for DFfR