wave Created with Sketch.
Se alle nyheder
Følg med når 20 danske U23-roere er i Duisburg for at ro U23 EM, årets første internationale stævne på vand

Opdatering søndag kl. 13.45:

Sidste danske løb ved dette års U23 EM.

BM1x med Mathias Heldbo (DSR) vinder sin B-finale og samlet for mesterskaberne placerer det ham på en 7.plads.

 

BM1x

Opdatering søndag kl. 13.40: 

BW1x med Anne H. Larsen (KVIK) slutter på 4.pladsen i B-finalen, som er punktummet for hendes U23EM.

BW1x

Opdatering søndag kl. 12.20: 

BLM1x med Rasmus Lind (Sorø) slutter på 6.pladsen i sin A-finale og bliver dermed overordnet også nr. 6 ved dette års U23EM.

Opdatering søndag kl. 12.05:

BLW1x med Amalie Brems (DSR) slutter på 2. pladsen i B-finalen, og afslutter dermed også hendes deltagelse i U23 EM 2020.

BLW1x

Opdatering søndag kl. 11.20:

BM4- med Casper Lindballe, Tobias Bork Kristensen, Magnus Valbirk og Kaare Mortensen (alle Holstebro) slutter på 2. pladsen i deres B-finale, som bliver deres punktum for U23 EM.

BM4-

Opdatering søndag kl. 11.10:

BW4- med Mathilde Kiilgaard, Marta Kempf, Cristine Meinert Cardel (DSR) Mette Køchs (Aarhus) ror en 3.plads hjem i deres B-finale ved dette års U23 EM

BW4-

Opdatering søndag kl. 11.05: 

BW2x med Sarah Lindberg og Mia Sofie Rützou (Odense) slutter på 2. pladsen i deres B-finale, som sætter punktum for deres deltagelse i årets U23 EM.

BW2x

Opdatering søndag kl. 10.55:

BM2- med Aksel Dybdahl Poulsen (KR) og Jacob Grænge Hansen (DSR) slutter på 5. pladsen i deres B-finale ved dette års U23 EM

Opdatering søndag kl. 10.45: 

BW2- med Cecilie Brünnich (DSR) og Marie Ramm (Bagsværd Roklub) slutter som nr. 4 i deres B-finale og sætter dermed punktum for deres deltagelse i U23EM 2020

BW2-

Opdatering søndag kl. 10.10: 

BLM2x med Rasmus Konnerup (Hadsund) og Marcus Lyngesen (Holstebro) slutter som nr. 4 i deres C-finale. Og ror tiden 06:48.22

BLM2x

Opdatering søndag kl. 09.35: 

Efter tre A/B-semifinaler ser det nu således ud:

BLM1x med Rasmus Lind (Sorø) roede sig i A-finalen, som han skal ro kl. 12.09

BW1x med Anne Larsen (KVIK) roede sig i B-finalen, som hun skal ro kl. 13.17

BM1x med Mathias Heldbo (DSR) roede sig i B-finalen, som han skal ro kl. 13.29

Opdatering lørdag kl. 17.10:

Efter opsamlingsløbene lørdag eftermiddag, ser søndagens program nu således ud:

  • BLM1x med Rasmus Lind (Sorø) skal ro semi A/B-finale kl. 08.50
  • BLW1x med Amalie Brems (DSR) blev nr. 3 i sit opsamlingsløb. Dette sender hende i B-finalen søndag middag kl. 11.52
  • BW1x med Anne H. Larsen (KVIK) roede sig til en 3. plads i sit opsamlingsløb, hvilket giver en A/B-semifinaleplads i morgen kl. 09.00
  • BW4- med Mathilde Kiilgaard, Marta Kempf, Cristine Meinert Cardel (DSR) Mette Køchs (Aarhus) roede sig i søndagens B-finale kl. 10.30
  • BM1x med Mathias Heldbo (DSR) vandt sit opsamlingsløb, hvilket sender ham i A/B-semifinale søndag kl. 09.10
  • BW2- med Cecilie Brünnich (DSR) og Marie Ramm (Bagsværd Roklub) sluttede som nr. 4 i deres opsamling, hvilket sender dem i B-finalen kl. 10.15 søndag
  • BM2- med Aksel Dybdahl Poulsen (KR) og Jacob Grænge Hansen (DSR) roede en B-finaleplads hjem, som de skal ro i morgen kl. 10.20
  • BW2x med Sarah Lindberg og Mia Sofie Rützou (Odense) roede også en B-finale hjem, som de skal ro i morgen kl. 10.25
  • BM4- med Casper Lindballe, Tobias Bork Kristensen, Magnus Valbirk og Kaare Mortensen (alle Holstebro) roede et tæt løb, hvor de slutter som nr. 3 og dermed går i søndagens B-finale, der roes kl. 10.35
  • BLM2x med Rasmus Konnerup (Hadsund) og Marcus Lyngesen (Holstebro) sluttede sidst i deres opsamlingsløb, hvilket sender dem i C-finalen, søndag kl. 10.00

Opdatering lørdag kl. 14:38

Tider for de danske opsamlingsløb:

BLW1x med Amalie Brems (DSR) ror opsamling kl. 15.05
BW1x med Anne H. Larsen (KVIK), ror opsamling kl. 15.40
BM1x med Mathias Heldbo (DSR) ror opsamling kl. 15.50
BW2- med Cecilie Brünnich (DSR) og Marie Ramm (Bagsværd Roklub) ror opsamling kl. 16.05
BW4- med Mathilde Kiilgaard, Marta Kempf, Cristine Meinert Cardel (DSR) Mette Køchs (Aarhus) ror opsamling kl. 15.45
BM2- med Aksel Dybdahl Poulsen (KR) og Jacob Grænge Hansen (DSR) ror opsamling kl. 16.10
BW2x med Sarah Lindberg og Mia Sofie Rützou (Odense), ror opsamling kl. 16.20
BM4- med Casper Lindballe, Tobias Bork Kristensen, Magnus Valbirk og Kaare Mortensen (alle Holstebro) ror opsamling kl.16.45
BLM2x med Rasmus Konnerup (Hadsund) og Marcus Lyngesen (Holstebro) ror opsamling kl. 16.50

Opdatering lørdag kl. 12.20

De sidste to danske både har nu roet indledende løb

BM4- med Casper Lindballe, Tobias Bork Kristensen, Magnus Valbirk og Kaare Mortensen (alle Holstebro) skal i opsamling lørdag eftermiddag
BLM2x med Rasmus Konnerup (Hadsund) og Marcus Lyngesen (Holstebro) skal også ro opsamling lørdag eftermiddag.

Opdatering lørdag kl. 11.50

Endnu fire både har været igennem deres indledende løb.

BW2- med Cecilie Brünnich (DSR) og Marie Ramm (Bagsværd Roklub) skal en tur i eftermiddagens opsamling
BW4- med Mathilde Kiilgaard, Marta Kempf, Cristine Meinert Cardel (DSR) Mette Køchs (Aarhus) skal også omkring opsamling
BM2- med Aksel Dybdahl Poulsen (KR) og Jacob Grænge Hansen (DSR) skal også ro opsamling lørdag eftermiddag
BW2x med Sarah Lindberg og Mia Sofie Rützou (Odense) skal også i opsamling lørdag eftermiddag.

Opdatering lørdag kl. 11.00

De første fire mandskaber har været igennem deres indledende løb.

BLM1x med Rasmus Lind (Sorø) ror sig med en 2. plads direkte i søndagens semifinale
BLW1x med Amalie Brems (DSR) skal en tur omkring eftermiddagens opsamlingsløb.
BW1x med Anne Larsen (KVIK) skal ligeledes en tur i opsamling lørdag eftermiddag.
BM1x med Mathias Heldbo (DSR) skal også omkring opsamlingen lørdag eftermiddag.

Opdatering fredag kl. 18:30:

Få overblik over, hvornår de danske U23-roere skal på vandet og ro indledende i morgen
  • BLW1x med Amalie Brems (DSR), ror kl. 09.15
  • BLM1x med Rasmus Lind (Sorø) ror kl. 09:30
  • BW1x med Anne H. Larsen (KVIK), ror kl. 10.15
  • BM1x med Mathias Heldbo (DSR) ror kl. 10:30
  • BW2- med Cecilie Brünnich (DSR) og Marie Ramm (Bagsværd Roklub) ror kl. 10.50
  • BW4- med Mathilde Kiilgaard, Marta Kempf, Cristine Meinert Cardel (DSR) Mette Køchs (Aarhus) ror kl. 11.10.
  • BM2- med Aksel Dybdahl Poulsen (KR) og Jacob Grænge Hansen (DSR) ror kl. 11.25
  • BW2x med Sarah Lindberg og Mia Sofie Rützou (Odense), ror kl. 11.30
  • BM4- med Casper Lindballe, Tobias Bork Kristensen, Magnus Valbirk og Kaare Mortensen (alle Holstebro) ror kl. 12.00
  • BLM2x med Rasmus Konnerup (Hadsund) og Marcus Lyngesen (Holstebro) ror kl. 12.20
Husk at du kan følge mesterskaberne på livestream – du kan finde link i højre side/i bunden af siden her.
Og husk at du også kan følge de danske roere både på Facebook og på Instagram
  • Se eller gense finaleløbene
    Klik her
  • Se eller gense de indledende løb
    Klik her
  • Kontakt:
    Bianca Toftebjerg
    Kommunikationskonsulent
    Tlf.: +45 26 21 02 47